অসম চৰকাৰৰ প্ৰতিটো চাকৰিৰ খবৰ পোনপ্ৰথমে আপোনাৰ মোবাইলত পাবলৈ যোগদান কৰক 

Telegram Channel 
 WhatsApp 

jobinassamDownload Our App: Click Here

6 Aug 2022

স্বনিৰ্ভৰ নাৰী অসম - Swanirbhar Nari Assam Registration

Assam Swanirbhar Nari – আত্মনিৰ্ভৰ অসম আঁচনিৰ উদ্বোধন কৰিলে অসম চৰকাৰে। ভাৰতত নাৰীক দেৱীৰ এটা ৰূপ বুলি গণ্য কৰা হয়। আজিকালি মহিলাসকলো প্ৰতিৰক্ষা, চিকিৎসা, শিক্ষকতা, কাৰিকৰী আদি প্ৰতিটো ক্ষেত্ৰতে আছে।তেওঁলোকে নিজৰ নিজৰ পেছাত ডাঙৰ ডাঙৰ কাম কৰি আছে। কিন্তু কিছুমান পিছপৰা অঞ্চলত এতিয়াও কিছুমান মহিলা আছে যিসকল অৰ্থনৈতিকভাৱে দুৰ্বল আৰু বঞ্চিত। গতিকে এই কথা মনত ৰাখি অসম চৰকাৰে এনে মহিলাৰ বাবে অসম  স্বনিৰ্ভৰ নাৰি আঁচনি - আত্মনিৰ্ভৰ অসম যোজনা নামেৰে এখন নতুন আঁচনি আৰম্ভ কৰিছে।

 

Swanirbhar Nari Assam Registration

ইয়াত এই লেখাটোত আমি আপোনালোকৰ সৈতে যোগ্যতা, প্ৰয়োজনীয় নথিপত্ৰ, আবেদন প্ৰক্ৰিয়া, সুবিধা, উদ্দেশ্য আদি প্ৰতিটো প্ৰয়োজনীয় বিৱৰণ আলোচনা কৰিবলৈ ওলাইছো। যদি আপুনি এই আঁচনিৰ বিষয়ে অধিক জানিব বিচাৰে তেন্তে আমাৰ সৈতে জড়িত হৈ থাকক

 

Swanirbhar Nari  Asaam– আত্মনিৰ্ভৰ আঁচনি ২০২২

এই আঁচনিৰ অধীনত অৰ্থনৈতিকভাৱে দুৰ্বল আৰু বঞ্চিত মহিলাসকল উপকৃত হয়। এই আঁচনিত প্ৰায় লাখ পৰিয়ালে সুবিধা লাভ কৰিব। চৰকাৰে এই আঁচনিৰ অধীনত .৭২ লাখতকৈ অধিক স্থায়ী ব্যক্তি আৰু ৮২২টা সামূহিক সম্পত্তি সৃষ্টি কৰাৰ লক্ষ্য লৈছে।

মহাত্মা গান্ধীৰ ৰাষ্ট্ৰীয় গ্ৰাম্য নিয়োগ সৃষ্টি আইনৰ অধীনত স্বনিৰ্ভৰ নাৰী আত্মনিৰ্ভৰ আঁচনি কাৰ্যকৰী ল। এই আঁচনিৰ অধীনত নিৰ্দিষ্ট পৰিকল্পনা যেনেকৃষি, উদ্যান শস্য, মীন, পৰিৱেশ, আৰু বনাঞ্চলৰ গ্ৰাম্য জীৱিকা অভিযান, হাতৰ তাঁতশাল আৰু কাপোৰ, পশুপালন, পশু চিকিৎসা আদিও অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে।

 

নিৰ্ভৰ নাৰী অসম আঁচনিৰ উদ্দেশ্য

অসম স্বনিৰ্ভৰ নাৰী আত্মনিৰ্ভৰ আঁচনিৰ উদ্দেশ্য তলত দিয়া ধৰণৰ:

  • ৰাজ্যৰ বঞ্চিত মহিলাসকলক কৰ্মসংস্থাপন প্ৰদান কৰাটোৱেই মূল লক্ষ্য। ইয়াৰ জৰিয়তে তেওঁলোকে আত্মসংস্থাপনৰ দিশত এখোজ আগুৱাই যাব পাৰে আৰু লগতে আন কাৰো ওপৰত নিৰ্ভৰ নকৰিব। অন্ততঃ উপাৰ্জনৰ কিবা এটা উৎস থাকিব।
  • এই আঁচনিৰ লক্ষ্য হৈছে সৰ্বোত্তম প্ৰদৰ্শন কৰা পঞ্চায়তক আৰ্থিক সহায় আগবঢ়োৱা। প্ৰথম খন শ্ৰেষ্ঠ প্ৰদৰ্শনকাৰী পঞ্চায়তলৈ ৫০ লাখ টকাৰ সুৰত বঁটা প্ৰদান কৰা হয়।  লাখ, লাখ, আৰু লাখকৈ।
  • এই আঁচনিৰ অধীনত বহু মহিলাই আন বহু মহিলা ব্যক্তিত্ব যেনে সতী জয়মতী, সাৰি সাধনা, কনকলতা বৰুৱা, মাগ্ৰী ওৰাং, ইন্দিৰা মিৰিৰ দৰে নিজৰ ভৱিষ্যত গঢ় দিব পাৰিব।

 

নাৰী আত্মনিৰ্ভৰ আঁচনিৰ সুবিধা:

অসম স্বনিৰ্ভৰ নাৰী আত্মনিৰ্ভৰ আঁচনিৰ সুবিধাসমূহ তলত দিয়া ধৰণৰ:

  • এই আঁচনিৰ অধীনত মহিলাসকলে কৰ্মসংস্থাপন লাভ কৰিব, নিয়োগৰ জৰিয়তে তেওঁলোকৰ আত্মবিশ্বাসৰ মাত্ৰাও বৃদ্ধি পাব।
  • উপাৰ্জনৰ উৎস , ৰাজ্যৰ মহিলাসকল শক্তিশালী আৰু আত্মনিৰ্ভৰশীল হৈ উঠিব আৰু মূৰ ওপৰলৈ তুলি খোজ কাঢ়িব পাৰিব।
  • প্ৰায় লাখ পৰিয়ালে লাভ কৰিব সুবিধা।
  • চৰকাৰে এই আঁচনিৰ অধীনত .৭২ লাখতকৈ অধিক স্থায়ী ব্যক্তিগত আৰু ৮২২টা সামূহিক সম্পত্তি সৃষ্টি কৰাৰ লক্ষ্য লৈছে।

 

অসম স্বনিৰ্ভৰ নাৰী যোজনা ৰূপায়ণ

স্বনিৰ্ভৰ নাৰী আঁচনিখনত যাতে তথ্যৰ সঠিক প্ৰবাহ হয়, তাৰ বাবে অসম ৰাজ্যৰ মুখ্যমন্ত্রীয়ে পি আৰ আইৰ প্রতিনিধিসকলক আঙুলিয়াই দিব৷ অসমৰ অঞ্চলৰ আত্মসহায়ক গোটসমূহৰ মহিলাসকলক পি আৰ আইৰ প্ৰতিনিধি সকলে পূৰ্ণ সহযোগিতা আগবঢ়াব যাতে আঁচনিখন অতি সহজে প্ৰবাহিত পাৰে বুলি মুখ্যমন্ত্রীয়ে কয়৷ প্ৰতিনিধি সকলক কঠোৰ সততা আৰু আন্তৰিকতাৰে নিজৰ কৰ্তব্য পালন কৰিবলৈ অনুৰোধ জনোৱা হৈছে। তদুপৰি আঁচনিখন হাতত লোৱাৰ সময়ত যিসকল লোকে দুৰ্নীতিৰ প্ৰথা, গাফিলতি, বা আন যিকোনো কামত জড়িত হৈ আছে তেওঁলোকৰ বিৰুদ্ধে চৰকাৰে ধৰ্মঘটৰ ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিব বুলিও কোৱা হৈছে।

আবেদন প্ৰক্ৰিয়া- Assam Swanirbhar Nari Yojana Application Process

স্বনিৰ্ভৰ নাৰী অসম আত্মনিৰ্ভৰ আঁচনিৰ বাবে আবেদন প্ৰক্ৰিয়া এনেধৰণৰ:-

  • প্ৰথমে মহাত্মা গান্ধী ৰাষ্ট্ৰীয় গ্ৰাম্য নিয়োগ নিশ্চয়তা আইন ২০০৫ৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইটত লগ ইন কৰিব লাগিব
  • হোম পেজত আপুনি Register বিকল্পটোত ক্লিক কৰিব লাগিব।
  • নতুন পেজটো খুলিলেই আপুনি আৱেদন পত্ৰখন পাব।
  • এতিয়া আপুনি আবেদন পত্ৰত সকলো ধৰণৰ তথ্য পূৰণ কৰিব লাগিব যেনেআপোনাৰ নাম, ইমেইল আইডি, মোবাইল নম্বৰ, ঠিকনা ইত্যাদি।
  • এতিয়া প্ৰয়োজনীয় সকলো নথি আপলোড কৰিব লাগিব।
  • ইয়াৰ পিছত submit বুটামত ক্লিক কৰিব লাগিব।
  • এতিয়া অসম স্বনিৰ্ভৰ নাৰী আত্মনিৰ্ভৰ যোজনাৰ বাবে আপোনাৰ আবেদন সম্পূৰ্ণ হব।

Important Links:

Click here to visit the SWANIRBHAR NAARI portal